  • Mfr # M07141.100.0045
  • Zoro # G0410481
Key Features
Button Flanged Head
Finish
Zinc Plated
Drive Size
8 mm
Tensile Strength
145,000 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
M07141.100.0045
Screw Length
45 mm
Drive Size
8 mm
Head Height
5.5 mm
Thread Length
40 mm
Vented Hole Size
Not Vented
Min. Thread Length
40 mm
Head Diameter
17.5 mm
Minimum Thread Length
40 mm
Length
45 mm
Dia./Thread Size
Head Dia.
17.5 mm
Finish
Zinc Plated
Head Type
Button Flanged
Tensile Strength
145,000 psi
Standards
ISO 7380-2
Thread Style
Partially Threaded
Rockwell Hardness
C32 to C39
Dimensional Standards
ISO 7380-2
Material Grade/Class
Class 10.9
Thread Pitch
1.5 mm
Fastener Industry Standards
Screw Head Type
Button Flanged
Fastener Finish
Material Grade
Class 10.9
Min. Tensile Strength
1,000 N/sq mm
Description
Socket Head Cap Screw, Head Type Flanged Button, System of Measurement Metric, Drive Type Socket, Drive Size 6 mm, Material Alloy Steel, Material Grade/Class Class 10.9, Finish Zinc Plated, Thread Size M10x1.50, Minimum Thread Length 40 mm, Fastener Length 45 mm, Head Height 5.5 mm, Head Diameter 17.5 mm, Pack Size Small Pack, Thread Style Partially Threaded, Special Features Not Applicable, Countersink Angle Not Applicable, Dimensional Standards ISO 7380-2, Maximum Temperature 302 Degrees F