  • Mfr # M07000.100.0035
  • Zoro # G9086926
Drive Size
8 mm
Tensile Strength
176,000 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
M07000.100.0035
Thread Size
M10-1.50
Screw Length
35 mm
Drive Size
8 mm
Head Height
10 mm
Thread Length
35 mm
Min. Thread Length
35 mm
Minimum Thread Length
35 mm
Head Diameter
16 mm
Length
35 mm
Head Dia.
16 mm
Dia./Thread Size
M10-1.50
Tensile Strength
176,000 psi
Thread Style
Fully Threaded
Thread Pitch
1.5 mm
Min. Tensile Strength
176,000 psi
Description
Socket Head Cap Screw, Head Type Standard, System of Measurement Metric, Drive Type Socket, Drive Size 8 mm, Material Alloy Steel, Material Grade/Class Class 12.9, Finish Black Oxide, Thread Size M10x1.50, Minimum Thread Length 35 mm, Fastener Length 35 mm, Head Height 10 mm, Head Diameter 16 mm, Pack Size Small Pack, Thread Style Fully Threaded, Special Features Not Applicable, Countersink Angle Not Applicable, Dimensional Standards DIN 912, Flange Diameter Not Applicable