  • Mfr # M51050.100.0140
  • Zoro # G5836704
Thread Size
M10-1.50
Screw Length
140 mm
Drive Size
8 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
M51050.100.0140
Thread Size
M10-1.50
Screw Length
140 mm
Drive Size
8 mm
Head Height
10 mm
Thread Length
40 mm
Min. Thread Length
40 mm
Minimum Thread Length
40 mm
Head Diameter
16 mm
Dia./Thread Size
Length
140 mm
Head Dia.
16 mm
Tensile Strength
101,500 psi
Thread Style
Partially Threaded
Thread Pitch
1.5 mm
Description
Socket Head Cap Screw, Head Type Standard, System of Measurement Metric, Drive Type Socket, Drive Size 8 mm, Material Stainless Steel, Material Grade/Class 18-8, Finish Plain, Thread Size M10x1.50, Minimum Thread Length 40 mm, Fastener Length 140 mm, Head Height 10 mm, Head Diameter 16 mm, Pack Size Small Pack, Thread Style Partially Threaded, Special Features Not Applicable, Countersink Angle Not Applicable, Dimensional Standards DIN 912, Flange Diameter Not Applicable