  • Mfr # M51050.100.0080
  • Zoro # G5348253
Key Features
Socket Head
Hex Drive
Thread Size
M10-1.50
Screw Length
80 mm
Material
18-8 Stainless Steel
Finish
Plain
Drive Size
8 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
M51050.100.0080
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Thread Size
M10-1.50
Screw Length
80 mm
Drive Size
8 mm
Head Height
10 mm
Vented Hole Size
Not Vented
Thread Length
40 mm
Min. Thread Length
40 mm
Minimum Thread Length
40 mm
Head Diameter
16 mm
Dia./Thread Size
Length
80 mm
Head Dia.
16 mm
Details
Item
Socket Head Cap Screw
Material
18-8 Stainless Steel
Finish
Plain
Head Type
Socket
Drive Type
Hex
Tensile Strength
101,500 psi
Standards
DIN 912
System of Measurement
Metric
Thread Style
Partially Threaded
Thread Direction
Right Hand
Fastener Thread Type
Metric Coarse
Rockwell Hardness
C39 to C44
Thread Type
Coarse
Material Grade/Class
18-8
Dimensional Standards
DIN 912
Pack Size
Small Pack
Thread Pitch
1.5 mm
Screw Style
Socket Head Cap Screw
Screw Head Type
Cylindrical
Fastener Industry Standards
Min. Tensile Strength
700 N/sq mm
Basic Material
Stainless Steel
Material Grade
A2
Fastener Finish
Description
Socket Head Cap Screw, Head Type Standard, System of Measurement Metric, Drive Type Socket, Drive Size 8 mm, Material Stainless Steel, Material Grade/Class 18-8, Finish Plain, Thread Size M10-1.5, Minimum Thread Length 40 mm, Fastener Length 80 mm, Head Height 10 mm, Head Diameter 16 mm, Pack Size Small Pack, Thread Style Partially Threaded, Special Features Not Applicable, Countersink Angle Not Applicable, Dimensional Standards DIN 912, Flange Diameter Not Applicable