  • Mfr # M55050.100.0020
  • Zoro # G6147793
CAD Available
Hex Drive
CAD Drawing
Thread Size
M10-1.50
Screw Length
20 mm
Drive Size
8 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
M55050.100.0020
Thread Size
M10-1.50
Screw Length
20 mm
Drive Size
8 mm
Head Height
10 mm
Thread Length
20 mm
Vented Hole Size
Not Vented
Min. Thread Length
20 mm
Minimum Thread Length
20 mm
Head Diameter
16 mm
Length
20 mm
Dia./Thread Size
Head Dia.
16 mm
Details
CAD Available
Yes
Tensile Strength
101,500 psi
Metric
Rockwell Hardness
C39 to C44
Thread Style
Fully Threaded
Thread Pitch
1.5 mm
Description
Socket Head Cap Screw, Head Type Standard, System of Measurement Metric, Drive Type Socket, Drive Size 8 mm, Material Stainless Steel, Material Grade/Class 316, Finish Plain, Thread Size M10-1.5, Minimum Thread Length 20 mm, Fastener Length 20 mm, Head Height 10 mm, Head Diameter 16 mm, Pack Size Small Pack, Thread Style Fully Threaded, Special Features Not Applicable, Countersink Angle Not Applicable, Dimensional Standards DIN 912, Flange Diameter Not Applicable, Flange Thickness Not Applicable