  • Mfr # PKM10150-10PHS-01
  • Zoro # G5627093
Key Features
Pan Head
Slotted Drive
System of Measurement
Metric
Material
PEEK
Finish
Plain
Tensile Strength
28,565 psi
Standards
ISO 9001:2008
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
PKM10150-10PHS-01
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Thread Size
M10-1.50
Fastener Length
10 mm
Head Height
5 mm
Head Dia.
15.7 mm
Head Width
18.5 mm
Screw Size
M10
Overall Length
15 mm
Recommended Hole Size
10 mm
Maximum Head Width
18.5 mm
Maximum Head Height
5 mm
Details
System of Measurement
Metric
Head Type
Pan
Drive
Slotted
Material
PEEK
Finish
Plain
Tensile Strength
28,565 psi
Standards
ISO 9001:2008
Item
Machine Screw
Temp. Range (F)
-50 Degrees to 500 Degrees F
Rockwell Hardness
M103
Maximum Temperature
500 Degrees F
Minimum Temperature
-50 Degrees F
Thread Pitch
1.5 mm
Resistance Properties
Includes Washer
Washer Not Included
Pack Size
Small
For Use in Systems
Automotive Parts, Electronics, Washing Machines
Thread Style
Fully Threaded
Includes Nut
Nut Not Included
Dimensional Standards
Thread Type
Coarse
Head Style
Round
Type
Machine Screw
Description
Machine Screw, Head Type Pan, Material PEEK, Finish Plain, Drive Slotted, Thread Size M10x1.50, Fastener Length 10 mm, Head Width 18.5 mm, Head Height 5 mm, Drive Size Not Applicable, Tensile Strength 28,565 psi, Dimensional Standards ISO 9001:2008, Pack Size Small, Minimum Thread Length Not Applicable, Type Machine Screw, Washer Outside Diameter Not Applicable, Washer Thickness Not Applicable, Maximum Head Width 18.5 mm, Minimum Head Width Not Applicable, Maximum Head Height 5 mm