  • Mfr # M24660.100.0040
  • Zoro # G1217632
/ea
Drive Size
#4
Tensile Strength
60,900 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
M24660.100.0040
Thread Size
M10-1.50
Fastener Length
40 mm
Drive Size
#4
Head Dia.
20 mm
Head Height
7.68 mm
Head Width
20 mm
Screw Size
M10
Maximum Head Width
20 mm
Maximum Head Height
7.68 mm
Tensile Strength
60,900 psi
Standards
DIN 7985A, DIN EN ISO 7045
Thread Pitch
1.5 mm
Description
Machine Screw, Head Type Cheese, Material Steel, Finish Zinc-Plated, Drive Phillips, Thread Size M10x1.50, Fastener Length 40 mm, Head Width 20 mm, Head Height 7.68 mm, Drive Size #4, Tensile Strength 60,900 psi, Dimensional Standards DIN 7985H, DIN EN ISO 7045, Pack Size Small, Type Machine Screw, Maximum Head Width 20 mm, Minimum Head Width Not Applicable, Maximum Head Height 7.68 mm, Minimum Head Height Not Applicable, System of Measurement Metric, Thread Type Coarse