  • Mfr # PKM10150-40PHS-01
  • Zoro # G5567919
Key Features
Pan Head
Slotted Drive
Tensile Strength
28,565 psi
Standards
ISO 9001:2008
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
PKM10150-40PHS-01
Thread Size
M10-1.50
Fastener Length
40 mm
Head Height
5 mm
Head Dia.
15.7 mm
Head Width
18.5 mm
Screw Size
M10
Overall Length
45 mm
Maximum Head Height
5 mm
Maximum Head Width
18.5 mm
Recommended Hole Size
10 mm
Metric
Head Type
Pan
Drive
Slotted
Tensile Strength
28,565 psi
Standards
ISO 9001:2008
Item
Machine Screw
Rockwell Hardness
M103
Temp. Range (F)
-50 Degrees to 500 Degrees F
Thread Pitch
1.5 mm
Thread Style
Fully Threaded
For Use in Systems
Automotive Parts, Electronics, Washing Machines
500 Degrees F
Includes Nut
Nut Not Included
Resistance Properties
Minimum Temperature
-50 Degrees F
Includes Washer
Washer Not Included
Pack Size
Small
Thread Type
Coarse
Head Style
Round
Type
Machine Screw
Description
Machine Screw, Head Type Pan, Material PEEK, Finish Plain, Drive Slotted, Thread Size M10x1.50, Fastener Length 40 mm, Head Width 18.5 mm, Head Height 5 mm, Drive Size Not Applicable, Tensile Strength 28,565 psi, Dimensional Standards ISO 9001:2008, Pack Size Small, Minimum Thread Length Not Applicable, Type Machine Screw, Washer Outside Diameter Not Applicable, Washer Thickness Not Applicable, Maximum Head Width 18.5 mm, Minimum Head Width Not Applicable, Maximum Head Height 5 mm