  • Mfr # PKM10150-45PHS-01
  • Zoro # G5617987
Tensile Strength
28,565 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
PKM10150-45PHS-01
Fastener Length
45 mm
Head Dia.
15.7 mm
Head Height
5 mm
Head Width
18.5 mm
Overall Length
50 mm
Maximum Head Height
5 mm
Recommended Hole Size
10 mm
Maximum Head Width
18.5 mm
Tensile Strength
28,565 psi
Thread Pitch
1.5 mm
Description
Machine Screw, Head Type Pan, Material PEEK, Finish Plain, Drive Slotted, Thread Size M10x1.50, Fastener Length 45 mm, Head Width 18.5 mm, Head Height 5 mm, Drive Size Not Applicable, Tensile Strength 28,565 psi, Dimensional Standards ISO 9001:2008, Pack Size Small, Minimum Thread Length Not Applicable, Type Machine Screw, Washer Outside Diameter Not Applicable, Washer Thickness Not Applicable, Maximum Head Width 18.5 mm, Minimum Head Width Not Applicable, Maximum Head Height 5 mm