  • Mfr # PKM10150-50FHS-01
  • Zoro # G5564312
Free Shipping & Returns
Key Features
Flat Head
Tensile Strength
28,565 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
PKM10150-50FHS-01
Fastener Length
50 mm
Head Height
5 mm
Head Dia.
15.7 mm
Head Width
20 mm
Overall Length
55 mm
Maximum Head Height
5 mm
Recommended Hole Size
10 mm
Maximum Head Width
20 mm
Head Type
Flat
Tensile Strength
28,565 psi
Machine Screw
Head Angle (Deg.)
92
Thread Pitch
1.5 mm
Description
Machine Screw, Head Type Flat, Material PEEK, Finish Plain, Drive Slotted, Thread Size M10x1.50, Fastener Length 50 mm, Head Width 20 mm, Head Height 5 mm, Drive Size Not Applicable, Tensile Strength 28,565 psi, Dimensional Standards ISO 9001:2008, Pack Size Small, Minimum Thread Length Not Applicable, Type Machine Screw, Washer Outside Diameter Not Applicable, Washer Thickness Not Applicable, Maximum Head Width 20 mm, Minimum Head Width Not Applicable, Maximum Head Height 5 mm