  • Mfr # M07400.120.0070
  • Zoro # G1969935
Thread Size
M12-1.75
Drive Size
8 mm
Tensile Strength
145,000 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
M07400.120.0070
Thread Size
M12-1.75
Screw Length
70 mm
Drive Size
8 mm
Head Height
7.4 mm
Thread Length
60 mm
Min. Thread Length
60 mm
Minimum Thread Length
60 mm
Head Diameter
26.88 mm
Length
70 mm
Head Dia.
26.88 mm
Tensile Strength
145,000 psi
Thread Style
Fully Threaded
Thread Pitch
1.75 mm
Description
Socket Flat Head Screw, Head Type Flat, System of Measurement Metric, Drive Type Socket, Drive Size 8 mm, Material Alloy Steel, Material Grade/Class Class 10.9, Finish Black Oxide, Thread Size M12x1.75, Minimum Thread Length 60 mm, Fastener Length 70 mm, Head Height 7.4 mm, Head Diameter 26.88 mm, Pack Size Small Pack, Thread Style Fully Threaded, Special Features Not Applicable, Countersink Angle 90 Degrees , Dimensional Standards DIN 7991, Flange Diameter Not Applicable