  • Mfr # M51060.120.0030
  • Zoro # G5759144
Thread Size
M12-1.75
Screw Length
30 mm
Drive Size
8 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
M51060.120.0030
Thread Size
M12-1.75
Screw Length
30 mm
Drive Size
8 mm
Head Height
7.4 mm
Thread Length
30 mm
Min. Thread Length
30 mm
Maximum Head Height
7.44 mm
Head Diameter
26.88 mm
Minimum Thread Length
30 mm
Length
30 mm
Dia./Thread Size
Head Dia.
26.88 mm
Tensile Strength
101,500 psi
Rockwell Hardness
C39 to C44
Color
Silver
Thread Type
Coarse
Proof Load
74,000 psi
Seal Material
None
Material Grade/Class
18-8
Head Texture
Smooth
Dimensional Standards
DIN 7991
Minimum Temperature
-50 Degrees F
Thread Pitch
1.75 mm
Resistance Properties
Corrosion Resistant
Pack Size
Small Pack
Thread Fit
6G
Includes Washer
No
Material Quality Standards
ASTM A307A
Manufacturer Location
Globally Sourced
Countersink Angle
90 Degrees
Minimum Yield Strength
81,000 psi
Non-Marring Tip
No
Sealing Gasket
Maximum Temperature
550 Degrees F
Description
Socket Flat Head Screw, Head Type Flat, System of Measurement Metric, Drive Type Socket, Drive Size 8 mm, Material Stainless Steel, Material Grade/Class 18-8, Finish Plain, Thread Size M12-1.75, Minimum Thread Length 30 mm, Fastener Length 30 mm, Head Height 7.4 mm, Head Diameter 26.88 mm, Pack Size Small Pack, Thread Style Fully Threaded, Special Features Not Applicable, Color Silver, Countersink Angle 90 Degrees , Dimensional Standards DIN 7991, Flange Diameter Not Applicable