  • Mfr # ZHF602M12X40
  • Zoro # G410397520
/ea
Key Features
Flat Head
Hex Drive
Thread Size
M12-1.75
Screw Length
40 mm
Material
316 Stainless Steel
Finish
Plain
Drive Size
8 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
ZHF602M12X40
Country of Origin
United States
Dimensions
Thread Size
M12-1.75
Screw Length
40 mm
Drive Size
8 mm
Head Height
4.2 mm
Fastener Length
40 mm
Head Diameter
50 mm
Maximum Head Height
4.2 mm
Details
Item
Socket Head Cap Screw
Material
316 Stainless Steel
Finish
Plain
Head Type
Flat
Drive Type
Hex
Tensile Strength
75,000 psi
System of Measurement
Metric
Rockwell Hardness
B83
Thread Style
Fully Threaded
Pack Size
Small Pack
Resistance Properties
Acid Resistant, Corrosion Resistant, Salt Water Resistant
Manufacturer Location
Made in US
Thread Pitch
1.75 mm
Material Quality Standards
ASTM A276
Thread Fit
6g
Countersink Angle
100 Degrees
Minimum Yield Strength
30,000 psi
Material Grade/Class
316
Description
Socket Head Cap Screw, Head Type Flat, System of Measurement Metric, Drive Type Socket, Drive Size 8 mm, Material Stainless Steel, Material Grade/Class 316, Finish Plain, Thread Size M12x1.75, Minimum Thread Length Not Applicable, Fastener Length 40 mm, Head Height 4.2 mm, Head Diameter 50 mm, Pack Size Small Pack, Thread Style Fully Threaded, Special Features Not Applicable, Countersink Angle 100 Degrees , Manufacturer Location Made in US, Material Quality Standards ASTM A276