  • Mfr # M07000.120.0160
  • Zoro # G5341804
Drive Size
10 mm
Tensile Strength
176,000 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
M07000.120.0160
Thread Size
M12-1.75
Screw Length
160 mm
Drive Size
10 mm
Thread Length
50 mm
Head Height
12 mm
Min. Thread Length
50 mm
Minimum Thread Length
50 mm
Head Diameter
18 mm
Dia./Thread Size
M12-1.75
Length
160 mm
Head Dia.
18 mm
Tensile Strength
176,000 psi
Thread Pitch
1.75 mm
Min. Tensile Strength
176,000 psi
Description
Socket Head Cap Screw, Head Type Standard, System of Measurement Metric, Drive Type Socket, Drive Size 10 mm, Material Steel, Material Grade/Class Class 12.9, Finish Black Oxide, Thread Size M12-1.75, Minimum Thread Length 50 mm, Fastener Length 160 mm, Head Height 12 mm, Head Diameter 18 mm, Pack Size Small Pack, Thread Style Partially Threaded, Special Features Not Applicable, Countersink Angle Not Applicable, Dimensional Standards DIN 912, Flange Diameter Not Applicable