  • Mfr # M51050.120.0140
  • Zoro # G5785297
Thread Size
M12-1.75
Screw Length
140 mm
Drive Size
10 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
M51050.120.0140
Thread Size
M12-1.75
Screw Length
140 mm
Drive Size
10 mm
Thread Length
50 mm
Head Height
12 mm
Min. Thread Length
50 mm
Minimum Thread Length
50 mm
Head Diameter
18 mm
Head Dia.
18 mm
Dia./Thread Size
Length
140 mm
Tensile Strength
101,500 psi
Rockwell Hardness
C39 to C44
Thread Style
Partially Threaded
Thread Pitch
1.75 mm
Description
Socket Head Cap Screw, Head Type Standard, System of Measurement Metric, Drive Type Socket, Drive Size 10 mm, Material Stainless Steel, Material Grade/Class 18-8, Finish Plain, Thread Size M12x1.75, Minimum Thread Length 50 mm, Fastener Length 140 mm, Head Height 12 mm, Head Diameter 18 mm, Pack Size Small Pack, Thread Style Partially Threaded, Special Features Not Applicable, Countersink Angle Not Applicable, Dimensional Standards DIN 912, Flange Diameter Not Applicable