  • Mfr # M51050.120.0055
  • Zoro # G5348402
Thread Size
M12-1.75
Screw Length
55 mm
Drive Size
10 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
M51050.120.0055
Thread Size
M12-1.75
Screw Length
55 mm
Drive Size
10 mm
Thread Length
50 mm
Head Height
12 mm
Min. Thread Length
50 mm
Minimum Thread Length
50 mm
Head Diameter
18 mm
Length
55 mm
Head Dia.
18 mm
Tensile Strength
101,500 psi
Thread Style
Partially Threaded
Thread Pitch
1.75 mm
Description
Socket Head Cap Screw, Head Type Standard, System of Measurement Metric, Drive Type Socket, Drive Size 10 mm, Material Stainless Steel, Material Grade/Class 18-8, Finish Plain, Thread Size M12-1.75, Minimum Thread Length 50 mm, Fastener Length 55 mm, Head Height 12 mm, Head Diameter 18 mm, Pack Size Small Pack, Thread Style Partially Threaded, Special Features Not Applicable, Countersink Angle Not Applicable, Dimensional Standards DIN 912, Flange Diameter Not Applicable