  • Mfr # M07400.140.0050
  • Zoro # G1724788
Drive Size
10 mm
Tensile Strength
150,800 psi
Standards
ISO 10642
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
M07400.140.0050
Thread Size
M14-2.00
Screw Length
50 mm
Drive Size
10 mm
Thread Length
50 mm
Head Height
8.4 mm
Min. Thread Length
50 mm
Head Diameter
30.8 mm
Minimum Thread Length
50 mm
Head Dia.
30.8 mm
Length
50 mm
Dia./Thread Size
M14-2.00
Tensile Strength
150,800 psi
Standards
ISO 10642
Thread Style
Fully Threaded
Thread Pitch
2 mm
Min. Tensile Strength
1040 Mpa
Fastener Finish
Description
Socket Head Cap Screw, Head Type Flat, System of Measurement Metric, Drive Type Socket, Drive Size 10 mm, Material Steel, Material Grade/Class Class 10.9, Finish Black Oxide, Thread Size M14-2, Minimum Thread Length 50 mm, Fastener Length 50 mm, Head Height 8.4 mm, Head Diameter 30.8 mm, Pack Size Small Pack, Thread Style Fully Threaded, Special Features Not Applicable, Countersink Angle 90 Degrees , Dimensional Standards ISO 10642, Flange Diameter Not Applicable, Flange Thickness Not Applicable