  • Mfr # M51050.140.0040
  • Zoro # G5679021
Thread Size
M14-2.00
Screw Length
40 mm
Drive Size
12 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
M51050.140.0040
Thread Size
M14-2.00
Screw Length
40 mm
Drive Size
12 mm
Thread Length
40 mm
Head Height
14 mm
Min. Thread Length
40 mm
Minimum Thread Length
40 mm
Head Diameter
21 mm
Dia./Thread Size
Head Dia.
21 mm
Length
40 mm
Tensile Strength
101,500 psi
Thread Style
Fully Threaded
Rockwell Hardness
C32 to C39
Thread Pitch
2 mm
Description
Socket Head Cap Screw, Head Type Standard, System of Measurement Metric, Drive Type Socket, Drive Size 12 mm, Material Stainless Steel, Material Grade/Class 18-8, Finish Plain, Thread Size M14x2.00, Minimum Thread Length 40 mm, Fastener Length 40 mm, Head Height 14 mm, Head Diameter 21 mm, Pack Size Small Pack, Thread Style Fully Threaded, Special Features Not Applicable, Countersink Angle Not Applicable, Dimensional Standards DIN 912, Flange Diameter Not Applicable