  • Mfr # M51060.160.0070
  • Zoro # G0299629
Thread Size
M16-2.00
Screw Length
70 mm
Drive Size
10 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
M51060.160.0070
Thread Size
M16-2.00
Screw Length
70 mm
Drive Size
10 mm
Head Height
8.8 mm
Thread Length
70 mm
Min. Thread Length
70 mm
Head Diameter
33.6 mm
Minimum Thread Length
70 mm
Head Dia.
33.6 mm
Dia./Thread Size
Length
70 mm
Tensile Strength
101,500 psi
Standards
ISO 10642
System of Measurement
Metric
Temp. Range
-58 Degrees to 302 Degrees
Coarse
Maximum Temperature
302 Degrees F
Thread Pitch
2 mm
18-8
Minimum Temperature
-58 Degrees F
Dimensional Standards
ISO 10642
Description
Socket Flat Head Screw, Head Type Flat, System of Measurement Metric, Drive Type Socket, Drive Size 10 mm, Material Stainless Steel, Material Grade/Class 18-8, Finish Plain, Thread Size M16x2.00, Minimum Thread Length 70 mm, Fastener Length 70 mm, Head Height 8.8 mm, Head Diameter 33.6 mm, Pack Size Small Pack, Thread Style Fully Threaded, Special Features Not Applicable, Countersink Angle 90 Degrees , Dimensional Standards ISO 10642, Flange Diameter Not Applicable