  • Mfr # M51050.160.0040
  • Zoro # G5325756
Thread Size
M16-2.00
Screw Length
40 mm
Drive Size
14 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
M51050.160.0040
Thread Size
M16-2.00
Screw Length
40 mm
Drive Size
14 mm
Head Height
16 mm
Thread Length
40 mm
Min. Thread Length
40 mm
Maximum Head Height
16 mm
Head Diameter
24 mm
Minimum Head Height
15.57 mm
Minimum Thread Length
40 mm
Length
40 mm
Dia./Thread Size
Head Dia.
24 mm
Tensile Strength
101,500 psi
Rockwell Hardness
C39 to C44
Thread Style
Fully Threaded
Fastener Thread Type
Metric Coarse
Color
Silver
Thread Type
Coarse
Proof Load
74,000 psi
Maximum Temperature
550 Degrees F
Thread Fit
6G
Dimensional Standards
DIN 912
Manufacturer Location
Globally Sourced
Minimum Temperature
-50 Degrees F
Material Quality Standards
ASTM A307A
Resistance Properties
Corrosion Resistant
Non-Marring Tip
No
Head Texture
Knurled
Thread Pitch
2 mm
Material Grade/Class
18-8
Minimum Yield Strength
81,000 psi
Pack Size
Small Pack
Includes Washer
No
Sealing Gasket
Seal Material
None
Description
Socket Head Cap Screw, Head Type Standard, System of Measurement Metric, Drive Type Socket, Drive Size 14 mm, Material Stainless Steel, Material Grade/Class 18-8, Finish Plain, Thread Size M16x2.00, Minimum Thread Length 40 mm, Fastener Length 40 mm, Head Height 16 mm, Head Diameter 24 mm, Pack Size Small Pack, Thread Style Fully Threaded, Special Features Not Applicable, Color Silver, Countersink Angle Not Applicable, Dimensional Standards DIN 912, Flange Diameter Not Applicable