  • Mfr # M51050.160.0090
  • Zoro # G9715483
Thread Size
M16-2.00
Screw Length
90 mm
Drive Size
14 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
M51050.160.0090
Thread Size
M16-2.00
Screw Length
90 mm
Drive Size
14 mm
Head Height
16 mm
Dia./Thread Size
Head Dia.
24 mm
Vented Hole Size
Not Vented
Thread Length
60 mm
Length
90 mm
Min. Thread Length
60 mm
Head Diameter
24 mm
Minimum Thread Length
60 mm
Tensile Strength
101,500 psi
Thread Style
Partially Threaded
Fastener Finish
Rockwell Hardness
C39 to C44
Thread Pitch
2 mm
Description
Socket Head Cap Screw, Head Type Standard, System of Measurement Metric, Drive Type Socket, Drive Size 14 mm, Material Stainless Steel, Material Grade/Class 18-8, Finish Plain, Thread Size M16x2.00, Minimum Thread Length 60 mm, Fastener Length 90 mm, Head Height 16 mm, Head Diameter 24 mm, Pack Size Small Pack, Thread Style Partially Threaded, Special Features Not Applicable, Countersink Angle Not Applicable, Dimensional Standards DIN 912, Flange Diameter Not Applicable