  • Mfr # M07160.160.0110
  • Zoro # G0410089
Drive Size
14 mm
Tensile Strength
116,000 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
M07160.160.0110
Thread Size
M16-2.00
Screw Length
110 mm
Drive Size
14 mm
Thread Length
60 mm
Head Height
16 mm
Min. Thread Length
60 mm
Head Diameter
24 mm
Minimum Thread Length
60 mm
Head Dia.
24 mm
Length
110 mm
Dia./Thread Size
M16-2.00
Tensile Strength
116,000 psi
Thread Style
Partially Threaded
Thread Pitch
2 mm
Description
Socket Head Cap Screw, Head Type Standard, System of Measurement Metric, Drive Type Socket, Drive Size 14 mm, Material Steel, Material Grade/Class Class 8.8, Finish Zinc Plated, Thread Size M16-2, Minimum Thread Length 60 mm, Fastener Length 110 mm, Head Height 16 mm, Head Diameter 24 mm, Pack Size Small Pack, Thread Style Partially Threaded, Special Features Not Applicable, Countersink Angle Not Applicable, Dimensional Standards DIN 912, Flange Diameter Not Applicable