  • Mfr # M07160.160.0050
  • Zoro # G0303865
Thread Size
M16-2.00
Screw Length
50 mm
Drive Size
14 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
M07160.160.0050
Thread Size
M16-2.00
Screw Length
50 mm
Drive Size
14 mm
Head Height
16 mm
Thread Length
50 mm
Min. Thread Length
50 mm
Head Diameter
24 mm
Minimum Thread Length
50 mm
Length
50 mm
Dia./Thread Size
Head Dia.
24 mm
Tensile Strength
116,000 psi
Thread Style
Fully Threaded
Thread Pitch
2 mm
Description
Socket Head Cap Screw, Head Type Standard, System of Measurement Metric, Drive Type Socket, Drive Size 14 mm, Material Alloy Steel, Material Grade/Class Class 8.8, Finish Zinc Plated, Thread Size M16x2.00, Minimum Thread Length 50 mm, Fastener Length 50 mm, Head Height 16 mm, Head Diameter 24 mm, Pack Size Small Pack, Thread Style Fully Threaded, Special Features Not Applicable, Countersink Angle Not Applicable, Dimensional Standards DIN 912, Flange Diameter Not Applicable