  • Mfr # M07400.180.0070
  • Zoro # G0409958
Thread Size
M18-2.50
Screw Length
70 mm
Drive Size
12 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
M07400.180.0070
Thread Size
M18-2.50
Screw Length
70 mm
Drive Size
12 mm
Head Height
8 mm
Thread Length
60 mm
Min. Thread Length
60 mm
Minimum Thread Length
60 mm
Head Diameter
33 mm
Head Dia.
33 mm
Length
70 mm
Tensile Strength
145,000 psi
Standards
ISO 10642
90 Degrees
Temp. Range
-58 Degrees to 302 Degrees
Thread Style
Partially Threaded
Coarse
Maximum Temperature
302 Degrees F
Dimensional Standards
ISO 10642
Minimum Temperature
-58 Degrees F
Thread Pitch
2.5 mm
Description
Socket Flat Head Screw, Head Type Flat, System of Measurement Metric, Drive Type Socket, Drive Size 12 mm, Material Alloy Steel, Material Grade/Class Class 10.9, Finish Black Oxide, Thread Size M18x2.50, Minimum Thread Length 60 mm, Fastener Length 70 mm, Head Height 8 mm, Head Diameter 33 mm, Pack Size Small Pack, Thread Style Partially Threaded, Special Features Not Applicable, Countersink Angle 90 Degrees , Dimensional Standards ISO 10642, Flange Diameter Not Applicable