  • Mfr # M07400.180.0080
  • Zoro # G0409949
Drive Size
12 mm
Tensile Strength
145,000 psi
Standards
ISO 10642
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
M07400.180.0080
Thread Size
M18-2.50
Screw Length
80 mm
Drive Size
12 mm
Head Height
8 mm
Thread Length
60 mm
Min. Thread Length
60 mm
Minimum Thread Length
60 mm
Head Diameter
33 mm
Head Dia.
33 mm
Length
80 mm
Dia./Thread Size
M18-2.50
Tensile Strength
145,000 psi
Standards
ISO 10642
Thread Style
Fully Threaded
Temp. Range
-58 Degrees to 302 Degrees
Coarse
Maximum Temperature
302 Degrees F
Thread Pitch
2.5 mm
Countersink Angle
90 Degrees
Minimum Temperature
-58 Degrees F
Description
Socket Flat Head Screw, Head Type Flat, System of Measurement Metric, Drive Type Socket, Drive Size 12 mm, Material Alloy Steel, Material Grade/Class Class 10.9, Finish Black Oxide, Thread Size M18x2.50, Minimum Thread Length 60 mm, Fastener Length 80 mm, Head Height 8 mm, Head Diameter 33 mm, Pack Size Small Pack, Thread Style Fully Threaded, Special Features Not Applicable, Countersink Angle 90 Degrees , Dimensional Standards ISO 10642, Flange Diameter Not Applicable