  • Mfr # M07000.180.0060
  • Zoro # G7598739
Drive Size
14 mm
Tensile Strength
176,000 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
M07000.180.0060
Thread Size
M18-2.50
Screw Length
60 mm
Drive Size
14 mm
Thread Length
48 mm
Head Height
18 mm
Min. Thread Length
48 mm
Head Diameter
27 mm
Minimum Thread Length
48 mm
Length
60 mm
Dia./Thread Size
M18-2.50
Head Dia.
27 mm
Tensile Strength
176,000 psi
Temp. Range
-58 Degrees F to 302 Degrees F
Thread Pitch
2.5 mm
Min. Tensile Strength
176,000 psi
Description
Socket Head Cap Screw, Head Type Standard, System of Measurement Metric, Drive Type Socket, Drive Size 14 mm, Material Alloy Steel, Material Grade/Class Class 12.9, Finish Black Oxide, Thread Size M18x2.50, Minimum Thread Length 48 mm, Fastener Length 60 mm, Head Height 18 mm, Head Diameter 27 mm, Pack Size Small Pack, Thread Style Partially Threaded, Special Features Not Applicable, Countersink Angle Not Applicable, Dimensional Standards DIN 912, Flange Diameter Not Applicable