  • Mfr # SC22181000-14-001P2
  • Zoro # G0951002
/ea
Drive Size
14 mm
Tensile Strength
176,900 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
SC22181000-14-001P2
Country of Origin
Taiwan, Province of China
Dimensions
Thread Size
M18-2.50
Screw Length
100 mm
Drive Size
14 mm
Head Height
18 mm
Thread Length
48 mm
Min. Thread Length
48 mm
Minimum Thread Length
48 mm
Head Diameter
27 mm
Head Dia.
27 mm
Length
100 mm
Dia./Thread Size
M18-2.50
Tensile Strength
176,900 psi
Thread Pitch
2.5 mm
Description
Socket Head Cap Screw, Head Type Standard, System of Measurement Metric, Drive Type Socket, Drive Size 14 mm, Material Alloy Steel, Material Grade/Class Class 12.9, Finish Zinc Plated, Thread Size M18x2.50, Minimum Thread Length 48 mm, Fastener Length 100 mm, Head Height 18 mm, Head Diameter 27 mm, Pack Size Small Pack, Thread Style Partially Threaded, Special Features Not Applicable, Countersink Angle Not Applicable, Dimensional Standards DIN 912, Flange Diameter Not Applicable