  • Mfr # M55050.020.0012
  • Zoro # G3486113
Key Features
Socket Head
Hex Drive
Thread Size
M2-0.40
Screw Length
12 mm
Material
316 Stainless Steel
Finish
Plain
Drive Size
1-1/2 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
M55050.020.0012
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Thread Size
M2-0.40
Screw Length
12 mm
Drive Size
1-1/2 mm
Thread Length
12 mm
Vented Hole Size
Not Vented
Head Height
2 mm
Min. Thread Length
12 mm
Head Diameter
3.8 mm
Minimum Thread Length
12 mm
Dia./Thread Size
Head Dia.
3.8 mm
Length
12 mm
Details
Item
Socket Head Cap Screw
Material
316 Stainless Steel
Finish
Plain
Head Type
Socket
Drive Type
Hex
Tensile Strength
101,500 psi
Standards
DIN 912
System of Measurement
Metric
Fastener Thread Type
Metric Coarse
Thread Style
Fully Threaded
Rockwell Hardness
C39 to C44
Thread Direction
Right Hand
Class
6g
Thread Type
Coarse
Dimensional Standards
DIN 912
Thread Pitch
0.4 mm
Thread Fit
6G
Pack Size
Small Pack
Material Grade/Class
316
Basic Material
Stainless Steel
Fastener Industry Standards
Material Grade
A4
Screw Style
Socket Head Cap Screw
Screw Head Type
Cylindrical
Fastener Finish
Min. Tensile Strength
101,500 psi
Description
Socket Head Cap Screw, Head Type Standard, System of Measurement Metric, Drive Type Socket, Drive Size 1.5 mm, Material Stainless Steel, Material Grade/Class 316, Finish Plain, Thread Size M2-0.4, Minimum Thread Length 12 mm, Fastener Length 12 mm, Head Height 2 mm, Head Diameter 3.8 mm, Pack Size Small Pack, Thread Style Fully Threaded, Special Features Not Applicable, Countersink Angle Not Applicable, Dimensional Standards DIN 912, Flange Diameter Not Applicable