  • Mfr # M51300.020.0010
  • Zoro # G9903671
Key Features
Flat Head
Phillips Drive
System of Measurement
Metric
Drive Size
#0
Material
18-8 Stainless Steel
Finish
Plain
Standards
DIN 965H, DIN EN ISO 7046
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
M51300.020.0010
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Thread Size
M2-0.40
Fastener Length
10 mm
Drive Size
#0
Head Dia.
3.8 mm
Head Height
1.2 mm
Head Width
3.8 mm
Screw Size
M2
Overall Length
10 mm
Maximum Head Width
3.8 mm
Maximum Head Height
1.2 mm
Details
System of Measurement
Metric
Head Type
Flat
Drive
Phillips
Material
18-8 Stainless Steel
Finish
Plain
Standards
DIN 965H, DIN EN ISO 7046
Item
Machine Screw
Head Angle (Deg.)
90
Dimensional Standards
Thread Fit
6g
Pack Size
Small
Thread Type
Coarse
Thread Pitch
0.4 mm
Thread Style
Fully Threaded
Type
Machine Screw
Material Grade/Class
18-8
Description
Machine Screw, Head Type Flat, Material Stainless Steel, Finish Plain, Drive Phillips, Thread Size M2x0.40, Fastener Length 10 mm, Head Width 3.8 mm, Head Height 1.2 mm, Drive Size #0, Dimensional Standards DIN 965H, DIN EN ISO 7046, Pack Size Small, Type Machine Screw, Maximum Head Width 3.8 mm, Minimum Head Width Not Applicable, Maximum Head Height 1.2 mm, Minimum Head Height Not Applicable, System of Measurement Metric, Thread Type Coarse, Package Quantity 100