  • Mfr # M24520.020.0010
  • Zoro # G3462448
Key Features
Cheese Head
Slotted Drive
System of Measurement
Metric
Material
Steel
Finish
Zinc Plated
Tensile Strength
58,000 psi
Standards
DIN 84, DIN EN ISO 1207
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
M24520.020.0010
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Thread Size
M2-0.40
Fastener Length
10 mm
Head Height
1.4 mm
Head Dia.
3.8 mm
Minimum Thread Length
10 mm
Screw Size
M2
Head Width
3.8 mm
Maximum Head Height
1.4 mm
Maximum Head Width
3.8 mm
Details
System of Measurement
Metric
Head Type
Cheese
Drive
Slotted
Material
Steel
Finish
Zinc Plated
Tensile Strength
58,000 psi
Standards
DIN 84, DIN EN ISO 1207
Item
Machine Screw
Temp. Range (F)
-58 Degrees to 302 Degrees
Minimum Temperature
58 Degrees F
Pack Size
Small
Dimensional Standards
Thread Type
Coarse
Maximum Temperature
302 Degrees F
Material Grade/Class
Class 4.8
Thread Pitch
0.4 mm
Thread Fit
6g
Thread Style
Fully Threaded
Type
Machine Screw
Description
Machine Screw, Head Type Cheese, Material Steel, Finish Zinc-Plated, Drive Slotted, Thread Size M2x0.40, Fastener Length 10 mm, Head Width 3.8 mm, Head Height 1.4 mm, Drive Size Not Applicable, Tensile Strength 58,000 psi, Dimensional Standards DIN 84, DIN EN ISO 1207, Pack Size Small, Minimum Thread Length 10 mm, Type Machine Screw, Maximum Head Width 3.8 mm, Minimum Head Width Not Applicable, Maximum Head Height 1.4 mm, Minimum Head Height Not Applicable, System of Measurement Metric