  • Mfr # M51110.020.0010
  • Zoro # G3095784
Key Features
Flat Head
Slotted Drive
System of Measurement
Metric
Material
18-8 Stainless Steel
Finish
Plain
Tensile Strength
72,500 psi
Standards
DIN 963A, DIN EN ISO 2009
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
M51110.020.0010
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Thread Size
M2-0.40
Fastener Length
10 mm
Head Dia.
3.8 mm
Head Height
1.2 mm
Head Width
3.8 mm
Maximum Head Height
1.2 mm
Screw Size
M2
Maximum Head Width
3.8 mm
Details
System of Measurement
Metric
Head Type
Flat
Drive
Slotted
Material
18-8 Stainless Steel
Finish
Plain
Tensile Strength
72,500 psi
Standards
DIN 963A, DIN EN ISO 2009
Item
Machine Screw
Head Angle (Deg.)
90
Pack Size
Small
Dimensional Standards
DIN 963, DIN EN ISO 2009
Thread Pitch
0.4 mm
Thread Direction
Right Hand
Thread Fit
6g
Thread Type
Coarse
Thread Style
Fully Threaded
Type
Machine Screw
Material Grade/Class
18-8
Description
Machine Screw, Head Type Flat, Material Stainless Steel, Finish Plain, Drive Slotted, Thread Size M2x0.40, Fastener Length 10 mm, Head Width 3.8 mm, Head Height 1.2 mm, Drive Size Not Applicable, Tensile Strength 72,500 psi, Dimensional Standards DIN 963, DIN EN ISO 2009, Pack Size Small, Minimum Thread Length Not Applicable, Type Machine Screw, Maximum Head Width 3.8 mm, Minimum Head Width Not Applicable, Maximum Head Height 1.2 mm, Minimum Head Height Not Applicable