  • Mfr # M51120.020.0012
  • Zoro # G1880462
Key Features
Cheese Head
Slotted Drive
System of Measurement
Metric
Material
18-8 Stainless Steel
Finish
Plain
Tensile Strength
72,500 psi
Standards
DIN 84A, DIN EN ISO 1207
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
M51120.020.0012
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Thread Size
M2-0.40
Fastener Length
12 mm
Head Dia.
3.8 mm
Head Height
1.3 mm
Maximum Head Height
1.3 mm
Screw Size
M2
Head Width
3.8 mm
Maximum Head Width
3.8 mm
Details
System of Measurement
Metric
Head Type
Cheese
Drive
Slotted
Material
18-8 Stainless Steel
Finish
Plain
Tensile Strength
72,500 psi
Standards
DIN 84A, DIN EN ISO 1207
Item
Machine Screw
Thread Fit
6g
Thread Type
Coarse
Dimensional Standards
DIN 84, DIN EN ISO 1207
Thread Direction
Right Hand
Pack Size
Small
Thread Pitch
0.4 mm
Thread Style
Fully Threaded
Material Grade/Class
18-8
Type
Machine Screw
Description
Machine Screw, Head Type Cheese, Material Stainless Steel, Finish Plain, Drive Slotted, Thread Size M2x0.40, Fastener Length 12 mm, Head Width 3.8 mm, Head Height 1.3 mm, Drive Size Not Applicable, Tensile Strength 72,500 psi, Dimensional Standards DIN 84, DIN EN ISO 1207, Pack Size Small, Minimum Thread Length Not Applicable, Type Machine Screw, Maximum Head Width 3.8 mm, Minimum Head Width Not Applicable, Maximum Head Height 1.3 mm, Minimum Head Height Not Applicable