  • Mfr # M51110.020.0012
  • Zoro # G1769966
Tensile Strength
72,500 psi
Standards
DIN 963A, DIN EN ISO 2009
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
M51110.020.0012
Thread Size
M2-0.40
Fastener Length
12 mm
Head Height
1.2 mm
Head Dia.
3.8 mm
Head Width
3.8 mm
Maximum Head Height
1.2 mm
Screw Size
M2
Maximum Head Width
3.8 mm
Tensile Strength
72,500 psi
Standards
DIN 963A, DIN EN ISO 2009
Thread Pitch
0.4 mm
Thread Direction
Right Hand
Description
Machine Screw, Head Type Flat, Material Stainless Steel, Finish Plain, Drive Slotted, Thread Size M2x0.40, Fastener Length 12 mm, Head Width 3.8 mm, Head Height 1.2 mm, Drive Size Not Applicable, Tensile Strength 72,500 psi, Dimensional Standards DIN 963, DIN EN ISO 2009, Pack Size Small, Minimum Thread Length Not Applicable, Type Machine Screw, Maximum Head Width 3.8 mm, Minimum Head Width Not Applicable, Maximum Head Height 1.2 mm, Minimum Head Height Not Applicable