  • Mfr # M07080.200.0035
  • Zoro # G0305405
Free Shipping & Returns
Key Features
Socket Head
Hex Drive
Thread Size
M20-2.50
Drive Size
17 mm
Tensile Strength
116,000 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
M07080.200.0035
Thread Size
M20-2.50
Screw Length
35 mm
Drive Size
17 mm
Thread Length
35 mm
Head Height
11 mm
Min. Thread Length
35 mm
Head Diameter
30 mm
Minimum Thread Length
35 mm
Dia./Thread Size
Length
35 mm
Head Dia.
30 mm
Head Type
Socket
Tensile Strength
116,000 psi
Thread Pitch
2.5 mm
Description
Socket Head Cap Screw, Head Type Low-Profile Standard, System of Measurement Metric, Drive Type Socket, Drive Size 17 mm, Material Alloy Steel, Material Grade/Class Class 8.8, Finish Black Oxide, Thread Size M20x2.50, Minimum Thread Length 35 mm, Fastener Length 35 mm, Head Height 11 mm, Head Diameter 30 mm, Pack Size Small Pack, Thread Style Fully Threaded, Special Features Not Applicable, Countersink Angle Not Applicable, Dimensional Standards DIN 7984, Flange Diameter Not Applicable