  • Mfr # M07000.200.0120
  • Zoro # G5344297
Key Features
Socket Head
Hex Drive
Material
Steel
Finish
Black Oxide
Drive Size
17 mm
Tensile Strength
176,000 psi
Standards
DIN 912
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
M07000.200.0120
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Thread Size
M20-2.50
Screw Length
120 mm
Drive Size
17 mm
Thread Length
75 mm
Vented Hole Size
Not Vented
Head Height
20 mm
Min. Thread Length
75 mm
Minimum Thread Length
75 mm
Head Diameter
30 mm
Length
120 mm
Head Dia.
30 mm
Dia./Thread Size
M20-2.50
Details
Item
Socket Head Cap Screw
Material
Steel
Finish
Black Oxide
Head Type
Socket
Drive Type
Hex
Tensile Strength
176,000 psi
Standards
DIN 912
System of Measurement
Metric
Thread Style
Partially Threaded
Thread Direction
Right Hand
Rockwell Hardness
C39 to C44
Fastener Thread Type
Metric Coarse
Thread Type
Coarse
Temp. Range
-58 Degrees to 302 Degrees F
Maximum Temperature
302 Degrees F
Pack Size
Small Pack
Material Grade/Class
Class 12.9
Thread Pitch
2.5 mm
Minimum Temperature
-58 Degrees F
Dimensional Standards
Fastener Finish
Min. Tensile Strength
176,000 psi
Screw Style
Socket Head Cap Screw
Material Grade
Class 12.9
Screw Head Type
Cylindrical
Fastener Industry Standards
Basic Material
Description
Socket Head Cap Screw, Head Type Standard, System of Measurement Metric, Drive Type Socket, Drive Size 17 mm, Material Alloy Steel, Material Grade/Class Class 12.9, Finish Black Oxide, Thread Size M20x2.50, Minimum Thread Length 75 mm, Fastener Length 120 mm, Head Height 20 mm, Head Diameter 30 mm, Pack Size Small Pack, Thread Style Partially Threaded, Special Features Not Applicable, Countersink Angle Not Applicable, Dimensional Standards DIN 912, Flange Diameter Not Applicable