  • Mfr # M55050.200.0080
  • Zoro # G5502743
Thread Size
M20-2.50
Screw Length
80 mm
Drive Size
17 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
M55050.200.0080
Thread Size
M20-2.50
Screw Length
80 mm
Drive Size
17 mm
Thread Length
75 mm
Vented Hole Size
Not Vented
Head Height
20 mm
Min. Thread Length
75 mm
Minimum Thread Length
75 mm
Head Diameter
30 mm
Length
80 mm
Head Dia.
30 mm
Tensile Strength
101,500 psi
Metric
Rockwell Hardness
C39 to C44
Thread Style
Partially Threaded
Thread Pitch
2.5 mm
Description
Socket Head Cap Screw, Head Type Standard, System of Measurement Metric, Drive Type Socket, Drive Size 17 mm, Material Stainless Steel, Material Grade/Class 316, Finish Plain, Thread Size M20x2.50, Minimum Thread Length 75 mm, Fastener Length 80 mm, Head Height 20 mm, Head Diameter 30 mm, Pack Size Small Pack, Thread Style Partially Threaded, Special Features Not Applicable, Countersink Angle Not Applicable, Dimensional Standards DIN 912, Flange Diameter Not Applicable