  • Mfr # M07160.200.0180
  • Zoro # G0303689
Thread Size
M20-2.50
Drive Size
17 mm
Tensile Strength
116,000 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
M07160.200.0180
Thread Size
M20-2.50
Screw Length
180 mm
Drive Size
17 mm
Head Height
20 mm
Thread Length
75 mm
Min. Thread Length
75 mm
Minimum Thread Length
75 mm
Head Diameter
30 mm
Head Dia.
30 mm
Dia./Thread Size
Length
180 mm
Tensile Strength
116,000 psi
Thread Style
Partially Threaded
Thread Pitch
2.5 mm
Description
Socket Head Cap Screw, Head Type Standard, System of Measurement Metric, Drive Type Socket, Drive Size 17 mm, Material Alloy Steel, Material Grade/Class Class 8.8, Finish Zinc Plated, Thread Size M20x2.50, Minimum Thread Length 75 mm, Fastener Length 180 mm, Head Height 20 mm, Head Diameter 30 mm, Pack Size Small Pack, Thread Style Partially Threaded, Special Features Not Applicable, Countersink Angle Not Applicable, Dimensional Standards DIN 912, Flange Diameter Not Applicable