  • Mfr # M07000.240.0090
  • Zoro # G5346135
Drive Size
19 mm
Tensile Strength
176,000 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
M07000.240.0090
Thread Size
M24-3.00
Screw Length
90 mm
Drive Size
19 mm
Head Height
24 mm
Thread Length
85 mm
Min. Thread Length
85 mm
Head Diameter
36 mm
Minimum Thread Length
85 mm
Head Dia.
36 mm
Dia./Thread Size
M24-3.00
Length
90 mm
Tensile Strength
176,000 psi
Thread Pitch
3 mm
Min. Tensile Strength
176,000 psi
Description
Socket Head Cap Screw, Head Type Standard, System of Measurement Metric, Drive Type Socket, Drive Size 19 mm, Material Alloy Steel, Material Grade/Class Class 12.9, Finish Black Oxide, Thread Size M24x3.00, Minimum Thread Length 85 mm, Fastener Length 90 mm, Head Height 24 mm, Head Diameter 36 mm, Pack Size Small Pack, Thread Style Partially Threaded, Special Features Not Applicable, Countersink Angle Not Applicable, Dimensional Standards DIN 912, Flange Diameter Not Applicable