  • Mfr # M55050.025.0006
  • Zoro # G2520646
Thread Size
M2.5-0.45
Screw Length
6 mm
Drive Size
2 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
M55050.025.0006
Thread Size
M2.5-0.45
Screw Length
6 mm
Drive Size
2 mm
Thread Length
6 mm
Head Height
2.5 mm
Min. Thread Length
6 mm
Head Diameter
4.5 mm
Minimum Thread Length
6 mm
Head Dia.
4.5 mm
Length
6 mm
Tensile Strength
101,500 psi
Metric Coarse
Class
6g
Thread Style
Fully Threaded
Coarse
Thread Fit
6G
Thread Pitch
0.45 mm
Min. Tensile Strength
101,500 psi
Description
Socket Head Cap Screw, Head Type Standard, System of Measurement Metric, Drive Type Socket, Drive Size 2 mm, Material Stainless Steel, Material Grade/Class 316, Finish Plain, Thread Size M2.5x0.45, Minimum Thread Length 6 mm, Fastener Length 6 mm, Head Height 2.5 mm, Head Diameter 4.5 mm, Pack Size Small Pack, Thread Style Fully Threaded, Special Features Not Applicable, Countersink Angle Not Applicable, Dimensional Standards DIN 912, Flange Diameter Not Applicable