  • Mfr # M51300.025.0010
  • Zoro # G9903629
Drive Size
#1
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
M51300.025.0010
Thread Size
M2.5-0.45
Fastener Length
10 mm
Drive Size
#1
Head Height
1.5 mm
Head Dia.
4.7 mm
Head Width
4.7 mm
Screw Size
M2.5
Overall Length
10 mm
Maximum Head Height
1.5 mm
Maximum Head Width
4.7 mm
Thread Pitch
0.45 mm
Description
Machine Screw, Head Type Flat, Material Stainless Steel, Finish Plain, Drive Phillips, Thread Size M2.5x0.45, Fastener Length 10 mm, Head Width 4.7 mm, Head Height 1.5 mm, Drive Size #1, Dimensional Standards DIN 965H, DIN EN ISO 7046, Pack Size Small, Type Machine Screw, Maximum Head Width 4.7 mm, Minimum Head Width Not Applicable, Maximum Head Height 1.5 mm, Minimum Head Height Not Applicable, System of Measurement Metric, Thread Type Coarse, Package Quantity 100