  • Mfr # M24520.025.0010
  • Zoro # G3462405
Tensile Strength
58,000 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
M24520.025.0010
Thread Size
M2.5-0.45
Fastener Length
10 mm
Head Dia.
4.5 mm
Head Height
1.8 mm
Screw Size
M2.5
Head Width
4.5 mm
Minimum Thread Length
10 mm
Maximum Head Height
1.8 mm
Maximum Head Width
4.5 mm
Tensile Strength
58,000 psi
Machine Screw
Temp. Range (F)
-58 Degrees to 302 Degrees
Thread Pitch
0.45 mm
Minimum Temperature
58 Degrees F
Class 4.8
Maximum Temperature
302 Degrees F
Thread Style
Fully Threaded
Description
Machine Screw, Head Type Cheese, Material Steel, Finish Zinc-Plated, Drive Slotted, Thread Size M2.5x0.45, Fastener Length 10 mm, Head Width 4.5 mm, Head Height 1.8 mm, Drive Size Not Applicable, Tensile Strength 58,000 psi, Dimensional Standards DIN 84, DIN EN ISO 1207, Pack Size Small, Minimum Thread Length 10 mm, Type Machine Screw, Maximum Head Width 4.5 mm, Minimum Head Width Not Applicable, Maximum Head Height 1.8 mm, Minimum Head Height Not Applicable, System of Measurement Metric