  • Mfr # M24660.025.0012
  • Zoro # G0636255
Key Features
Fillister Head
Phillips Drive
System of Measurement
Metric
Drive Size
#1
Material
Steel
Finish
Zinc Plated
Tensile Strength
60,900 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
M24660.025.0012
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Thread Size
M2.5-0.45
Fastener Length
12 mm
Drive Size
#1
Head Height
2.12 mm
Head Dia.
5 mm
Screw Size
M2.5
Head Width
5 mm
Maximum Head Height
2.12 mm
Maximum Head Width
5 mm
Details
System of Measurement
Metric
Head Type
Fillister
Drive
Phillips
Material
Steel
Finish
Zinc Plated
Tensile Strength
60,900 psi
Standards
DIN 7985A, DIN EN ISO 7045
Item
Machine Screw
Rockwell Hardness
B71 to B99
Thread Pitch
0.45 mm
Material Grade/Class
Class 4.8
Pack Size
Small
Thread Type
Coarse
Dimensional Standards
DIN 7985H, DIN EN ISO 7045
Type
Machine Screw
Description
Machine Screw, Head Type Cheese, Material Steel, Finish Zinc-Plated, Drive Phillips, Thread Size M2.5x0.45, Fastener Length 12 mm, Head Width 5 mm, Head Height 2.12 mm, Drive Size #1, Tensile Strength 60,900 psi, Dimensional Standards DIN 7985H, DIN EN ISO 7045, Pack Size Small, Type Machine Screw, Maximum Head Width 5 mm, Minimum Head Width Not Applicable, Maximum Head Height 2.12 mm, Minimum Head Height Not Applicable, System of Measurement Metric, Thread Type Coarse, Package Quantity 100