  • Mfr # M24520.025.0012
  • Zoro # G3462396
Tensile Strength
58,000 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
M24520.025.0012
Thread Size
M2.5-0.45
Fastener Length
12 mm
Head Height
1.8 mm
Head Dia.
4.5 mm
Screw Size
M2.5
Minimum Thread Length
12 mm
Head Width
4.5 mm
Maximum Head Width
4.5 mm
Maximum Head Height
1.8 mm
Tensile Strength
58,000 psi
Machine Screw
Temp. Range (F)
-58 Degrees to 302 Degrees
Small
Maximum Temperature
302 Degrees F
Minimum Temperature
58 Degrees F
Thread Pitch
0.45 mm
Description
Machine Screw, Head Type Cheese, Material Steel, Finish Zinc-Plated, Drive Slotted, Thread Size M2.5x0.45, Fastener Length 12 mm, Head Width 4.5 mm, Head Height 1.8 mm, Drive Size Not Applicable, Tensile Strength 58,000 psi, Dimensional Standards DIN 84, DIN EN ISO 1207, Pack Size Small, Minimum Thread Length 12 mm, Type Machine Screw, Maximum Head Width 4.5 mm, Minimum Head Width Not Applicable, Maximum Head Height 1.8 mm, Minimum Head Height Not Applicable, System of Measurement Metric