  • Mfr # M07000.270.0100
  • Zoro # G0306787
Free Shipping & Returns
Drive Size
19 mm
Tensile Strength
176,000 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
M07000.270.0100
Thread Size
M27-3.00
Screw Length
100 mm
Drive Size
19 mm
Thread Length
90 mm
Head Height
27 mm
Min. Thread Length
90 mm
Head Diameter
40 mm
Minimum Thread Length
90 mm
Head Dia.
40 mm
Dia./Thread Size
M27-3.00
Length
100 mm
Tensile Strength
176,000 psi
Thread Pitch
3 mm
Min. Tensile Strength
176,000 psi
Description
Socket Head Cap Screw, Head Type Standard, System of Measurement Metric, Drive Type Socket, Drive Size 19 mm, Material Alloy Steel, Material Grade/Class Class 12.9, Finish Black Oxide, Thread Size M27x3.00, Minimum Thread Length 90 mm, Fastener Length 100 mm, Head Height 27 mm, Head Diameter 40 mm, Pack Size Small Pack, Thread Style Partially Threaded, Special Features Not Applicable, Countersink Angle Not Applicable, Dimensional Standards DIN 912, Flange Diameter Not Applicable