  • Mfr # M07141.030.0012
  • Zoro # G2652231
Key Features
Button Flanged Head
Hex Drive
Thread Size
M3-0.50
Finish
Zinc Plated
Drive Size
2-1/2 mm
Tensile Strength
145,000 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
M07141.030.0012
Thread Size
M3-0.50
Screw Length
12 mm
Drive Size
2-1/2 mm
Thread Length
12 mm
Vented Hole Size
Not Vented
Head Height
1.65 mm
Min. Thread Length
12 mm
Minimum Thread Length
12 mm
Head Diameter
5.7 mm
Head Dia.
5.7 mm
Length
12 mm
Dia./Thread Size
Details
Item
Socket Head Cap Screw
Finish
Zinc Plated
Head Type
Button Flanged
Drive Type
Hex
Tensile Strength
145,000 psi
Standards
ISO 7380-2
System of Measurement
Metric
Thread Direction
Right Hand
Rockwell Hardness
C32 to C39
Temp. Range
-58 Degrees to 302 Degrees
Fastener Thread Type
Metric Coarse
Thread Style
Fully Threaded
Thread Type
Coarse
Dimensional Standards
ISO 7380-2
Thread Pitch
0.5 mm
Maximum Temperature
302 Degrees F
Material Grade/Class
Class 10.9
Minimum Temperature
-58 Degrees F
Fastener Industry Standards
Material Grade
Class 10.9
Fastener Finish
Screw Style
Socket Head Cap Screw
Min. Tensile Strength
1,000 N/sq mm
Basic Material
Screw Head Type
Button Flanged
Description
Socket Head Cap Screw, Head Type Flanged Button, System of Measurement Metric, Drive Type Socket, Drive Size 2 mm, Material Alloy Steel, Material Grade/Class Class 10.9, Finish Zinc Plated, Thread Size M3x0.50, Minimum Thread Length 12 mm, Fastener Length 12 mm, Head Height 1.65 mm, Head Diameter 5.7 mm, Pack Size Small Pack, Thread Style Fully Threaded, Special Features Not Applicable, Countersink Angle Not Applicable, Dimensional Standards ISO 7380-2, Maximum Temperature 302 Degrees F