  • Mfr # M07470.030.0016
  • Zoro # G2650439
Key Features
Flat Head
Hex Drive
Thread Size
M3-0.50
Material
Steel
Finish
Zinc Plated
Drive Size
2 mm
Tensile Strength
116,000 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
M07470.030.0016
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Thread Size
M3-0.50
Screw Length
16 mm
Drive Size
2 mm
Thread Length
16 mm
Head Height
1.86 mm
Min. Thread Length
16 mm
Minimum Thread Length
16 mm
Head Diameter
6.72 mm
Length
16 mm
Dia./Thread Size
Head Dia.
6.72 mm
Details
Item
Socket Head Cap Screw
Material
Steel
Finish
Zinc Plated
Head Type
Flat
Drive Type
Hex
Tensile Strength
116,000 psi
Standards
ISO 10642
System of Measurement
Metric
Fastener Thread Type
Metric Coarse
Thread Style
Fully Threaded
Head Angle (Deg.)
90 Degrees
Temp. Range
-58 Degrees to 302 Degrees
Rockwell Hardness
C22 to C34
Thread Direction
Right Hand
Thread Type
Coarse
Maximum Temperature
302 Degrees F
Countersink Angle
90 Degrees
Material Grade/Class
Class 8.8
Pack Size
Small Pack
Minimum Temperature
-58 Degrees F
Thread Pitch
0.5 mm
Dimensional Standards
ISO 10642
Screw Style
Socket Head Cap Screw
Material Grade
Class 8.8
Screw Head Type
Flat
Min. Tensile Strength
800 N/sq mm
Fastener Finish
Basic Material
Fastener Industry Standards
Description
Socket Flat Head Screw, Head Type Flat, System of Measurement Metric, Drive Type Socket, Drive Size 2 mm, Material Alloy Steel, Material Grade/Class Class 8.8, Finish Zinc Plated, Thread Size M3x0.50, Minimum Thread Length 16 mm, Fastener Length 16 mm, Head Height 1.86 mm, Head Diameter 6.72 mm, Pack Size Small Pack, Thread Style Fully Threaded, Special Features Not Applicable, Countersink Angle 90 Degrees , Dimensional Standards ISO 10642, Flange Diameter Not Applicable