  • Mfr # M24670.030.0010
  • Zoro # G1098711
Key Features
Flat Head
Phillips Drive
System of Measurement
Metric
Drive Size
#1
Material
Steel
Finish
Zinc Plated
Tensile Strength
60,900 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
M24670.030.0010
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Thread Size
M3-0.50
Fastener Length
10 mm
Drive Size
#1
Head Dia.
5.6 mm
Head Height
1.65 mm
Screw Size
M3
Head Width
5.5 mm
Maximum Head Width
5.5 mm
Maximum Head Height
1.65 mm
Details
System of Measurement
Metric
Head Type
Flat
Drive
Phillips
Material
Steel
Finish
Zinc Plated
Tensile Strength
60,900 psi
Standards
DIN 965A, DIN EN ISO 7046
Item
Machine Screw
Rockwell Hardness
B71 to B95
Head Angle (Deg.)
90
Pack Size
Small
Thread Pitch
0.5 mm
Thread Type
Coarse
Dimensional Standards
DIN 965H, DIN EN ISO 7046
Material Grade/Class
Class 4.8
Thread Fit
6g
Type
Machine Screw
Description
Machine Screw, Head Type Flat, Material Steel, Finish Zinc-Plated, Drive Phillips, Thread Size M3x0.50, Fastener Length 10 mm, Head Width 5.5 mm, Head Height 1.65 mm, Drive Size #1, Tensile Strength 60,900 psi, Dimensional Standards DIN 965H, DIN EN ISO 7046, Pack Size Small, Type Machine Screw, Maximum Head Width 5.5 mm, Minimum Head Width Not Applicable, Maximum Head Height 1.65 mm, Minimum Head Height Not Applicable, System of Measurement Metric, Thread Type Coarse, Package Quantity 100