  • Mfr # M51140.030.0010
  • Zoro # G3323153
Key Features
Pan Head
Slotted Drive
System of Measurement
Metric
Material
18-8 Stainless Steel
Finish
Plain
Tensile Strength
72,500 psi
Standards
DIN 85A, DIN EN ISO 1580
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
M51140.030.0010
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Thread Size
M3-0.50
Fastener Length
10 mm
Head Dia.
6 mm
Head Height
1.8 mm
Screw Size
M3
Head Width
5.6 mm
Maximum Head Height
1.8 mm
Maximum Head Width
5.6 mm
Details
System of Measurement
Metric
Head Type
Pan
Drive
Slotted
Material
18-8 Stainless Steel
Finish
Plain
Tensile Strength
72,500 psi
Standards
DIN 85A, DIN EN ISO 1580
Item
Machine Screw
Dimensional Standards
DIN 85, DIN EN ISO 1580
Thread Pitch
0.5 mm
Pack Size
Small
Thread Fit
6g
Thread Type
Coarse
Material Grade/Class
18-8
Type
Machine Screw
Description
Machine Screw, Head Type Pan, Material Stainless Steel, Finish Plain, Drive Slotted, Thread Size M3x0.50, Fastener Length 10 mm, Head Width 5.6 mm, Head Height 1.8 mm, Drive Size Not Applicable, Tensile Strength 72,500 psi, Dimensional Standards DIN 85, DIN EN ISO 1580, Pack Size Small, Type Machine Screw, Maximum Head Width 5.6 mm, Minimum Head Width Not Applicable, Maximum Head Height 1.8 mm, Minimum Head Height Not Applicable, System of Measurement Metric, Thread Type Coarse