  • Mfr # M48040.030.0010
  • Zoro # G1700325
Key Features
Pan Head
Slotted Drive
System of Measurement
Metric
Material
Brass
Finish
Plain
Standards
DIN 85A, DIN EN ISO 1580
Head Height
1.8 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
M48040.030.0010
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Thread Size
M3-0.50
Fastener Length
10 mm
Head Height
1.8 mm
Head Dia.
6 mm
Head Width
5.6 mm
Screw Size
M3
Maximum Head Height
1.8 mm
Maximum Head Width
5.6 mm
Details
System of Measurement
Metric
Head Type
Pan
Drive
Slotted
Material
Brass
Finish
Plain
Standards
DIN 85A, DIN EN ISO 1580
Item
Machine Screw
Thread Type
Coarse
Thread Pitch
0.5 mm
Pack Size
Small
Thread Fit
6g
Dimensional Standards
DIN 85, DIN EN ISO 1580
Type
Machine Screw
Description
Machine Screw, Head Type Pan, Material Brass, Finish Plain, Drive Slotted, Thread Size M3x0.50, Fastener Length 10 mm, Head Width 5.6 mm, Head Height 1.8 mm, Drive Size Not Applicable, Dimensional Standards DIN 85, DIN EN ISO 1580, Pack Size Small, Type Machine Screw, Maximum Head Width 5.6 mm, Minimum Head Width Not Applicable, Maximum Head Height 1.8 mm, Minimum Head Height Not Applicable, System of Measurement Metric, Thread Type Coarse, Package Quantity 50