  • Mfr # M51120.030.0014
  • Zoro # G2440715
Tensile Strength
72,500 psi
Standards
DIN 84A, DIN EN ISO 1207
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
M51120.030.0014
Thread Size
M3-0.50
Fastener Length
14 mm
Head Dia.
5.5 mm
Head Height
2 mm
Screw Size
M3
Head Width
5.5 mm
Maximum Head Height
2 mm
Maximum Head Width
5.5 mm
Tensile Strength
72,500 psi
Standards
DIN 84A, DIN EN ISO 1207
Thread Pitch
0.5 mm
Description
Machine Screw, Head Type Cheese, Material Stainless Steel, Finish Plain, Drive Slotted, Thread Size M3x0.50, Fastener Length 14 mm, Head Width 5.5 mm, Head Height 2 mm, Drive Size Not Applicable, Tensile Strength 72,500 psi, Dimensional Standards DIN 84, DIN EN ISO 1207, Pack Size Small, Type Machine Screw, Maximum Head Width 5.5 mm, Minimum Head Width Not Applicable, Maximum Head Height 2 mm, Minimum Head Height Not Applicable, System of Measurement Metric, Thread Type Coarse